Прочитај ми чланак

ПОЛОЖЕН ИСПИТ ПРЕД ШПАНИЈУ И ХОЛАНДИЈУ: Чилеанци прескочили „кенгуре“ у два корака

0

481299_20140613reutersamr-dalshcuiabadi006556532_ig

Четврти меч Мундијала није био толико атрактиван, али они који су остали будни нису се покајали, јер су видели четири гола и победу фудбалера Чилеа над Аустралијом од 3:1 за крај првог кола у групи Б.

Тројка Чилеа после 51 године

Фудбалери Чилеа први пут су постигли три гола на једном мечу на Мундијалу још од 1963. године када су такође са 3:1 победили Швајцарску. Алексис Санчез је против Аустралије постао први Чилеанац још од 1966. године који је дао гол и уписао асистенцију на једном мечу Светског првенства.

Чилеанци су фуриозно ушли у меч, жељни да што пре затресу мрежу ривала и оправдају то што их многи виде као потенцијално изненађење шампионата, док су Аустралијанци само на махове показали да нису залутали у Бразил.

Ипак, „кенгури“ су прескочени у првих 14 минута, када су борбени пулени Хорхеа Сампаолија чак два пута затресли мрежу и трасирали пут ка победи.

Најпре су у 12. минуту дуго петљали у казненом простору Аустралије, Арангуиз је успео некако да центрира са десне стране, Варгас је главом спустио лопту, а на правом месту нашао се Алексис Санчез да погоди ближи угао за 1:0.

На таласу вођства експресно су удвостручили предност.

Акције је ишла по десној страни, Алексис Санчез је лепо окренуо свог чувара и упослио усамљеног Валдивију, а љубимац чилеанских навијача је сјајним ударцем у горњи леви угао и евроголом исписао на семафору 2:0.

Темпераментни Јужноамериканци су одмах почели и да се поигравају, а рана предност их је успавала, што су Аустралијанци знали да казне до одмора, а могли су још више по повратку са предаха.

Бројке Аустралијанаца

Прекаљени, 34-годишњи Тим Кејхил дао је седми гол на последњих девет мечева за Аустралију у свим такмичењима, а у дресу „кенгура“ бар једном је био стрелац на три Мундијала заредом (2006, 2010. и сада). Уједно, његов гол је је први који је репрезентација Аустралије успела да постигне против једне јужноамеричке селекције на светским првенствима, а он и Марк Брешано су први Аустралијанци који су наступили на три Мундијала.

Леки је одложио лопту за Фрањића, уследио је његов центаршут са десне стране и сјајан скок Тима Кејхила који је надвисио Медела и главом погодио горњи десни угао за смањење на 2:1 у 35. минуту.

Иако је узбуђења било у наставку, није било промене резултат, а много опаснији били су „кенгури“.

У мору погрешних судијских одлука од почетка Мундијала, нашла се и једна добра, јер је Кејхилу оправдано поништен погодак, пошто је био у офсајду.

Затим је Карлос Браво заслужио „браво“ када је у 57. минуту одличном одбраном на самој гол-линији зауставио шут усамљеног Брешана искоса са десне стране.

Мало је недостајало да се Алексис Санчез и други пут упише у стрелце, чак је и савладао супарничког голмана Рајана, али је Вилкинсон са саме гол-линије клизећим стартом спречио да Чиле убедљивије слави.

Ипак, помоћи није било у другом од четири минута судијске надокнаде када је Жан Босежур са дистанце покупио одбитак након шута Пиниље и удрацем у доњи десни угао поставио коначних 3:1.

Санчез, Видал и другови су положили испит, освојили три бода и остварили циљ уочи борби са Шпанијом и Холандијом за прва два места у групи Б и одлазак у осмину финала.

Чиле – Аустралија 3:1 (2:1)

Стадион: Пантанал арена. Судија: Ноумандијез Дуе (Обала Слоноваче).

Стрелци: Санчез у 12, Валдивија у 14. и Босежур у 90+2. минуту за Чиле, а Кејхил у 35. за Аустралију.

Чиле: Браво, Исла, Медел, Хара, Мена, Арангуиз, Дијаз, Видал (од 60. Гутијерез), Валдивија (од 68. Босежур), Варгас (од 88. Пиниља), Санчез.

Аустралија: Рајан, Фрањић (од 49. Мегован), Вилкинсон, Спирановић, Дејвидсон, Јединак, Милиган, Лики, Ор (од 69. Халоран), Кејхил, Брешано (од 78. Троизи).