Прочитај ми чланак

МНОГО СМО ДОБРИ Србија освојила Трофеј Београда, надигран вицешампион света

0

kosarka Srbija osvojila Trofej Beograda, nadigran vicešampion sveta

Репрезентација Србије је освојила веома јак турнир „Трофеј Београда“ победивши у финалу вицешампиона света, селекцију Турске са убедљивих 79:64 (23:17, 16:14, 18:19, 22:14). Додуше, до финиша меча било је неизвесно, кад се разгоропадио Богдан Богдановић, подигавши на ноге „Комбанк Арену“

Иако је још увек без клуба после разлаза са Црвеном звездом Телеком, Рашко Катић је показао да га је селектор Ђорђевић са правом позвао под националну заставу. Са пет поена био је најрасположенији актер у дресу Србије на самом почетку меча (9:5).

Одбрана „орлова“ је одлично функционисала, а у нападу поред Катића разиграо се и стартни плеј „орлова“ Стефан Марковић који је надиграо директног чувара Арслана – 11:8 (5. минут).

СРБИЈА – ТУРСКА 79:64 (23:17, 16:14, 18:19, 22:14)

Дворана: Комбанк арена. Гледалаца:12.768. Судије: Јурас, Глишић, Николић (Србија).

СРБИЈА: Мицов 4, Милисављевић, Богдановић 13, Бјелица 9, Марковић 12, Калинић 5, Крстић, Радуљица 12, Катић 13, Штимац, Симоновић 1, Митровић 4, Бирчевић 2, Јовић 4.

ТУРСКА: Балбај, Гулер 4, Ермиш 8, Хершек 2, Прелџић 6, Саваш 7, Гонлум 2, Арслан 1, Ашик 9, Акјол 11, Алдемир 4, Махмутолу 3, Осман 7.

На другој страни Прелџић је једини на прави начин пробио дефанзиву Србије, али је Радуљица везао четири поена, затим је и Богдановић постигао свој прве кош, а Јовић сјајну партију у одбрани крунисао „одбојком“ уз звук сирене за крај прве четвртине – 23:17.

Србији је требало два минута да постигне кош у другој деоници, поентирао је Јовић после лепог продора показавши да га из меча у меч попушта трема – 25:19

Међутим, Турци су везали две тројке (Акјол и Махмутоглу) за изједначење и серију од 6:0 – 25:25 у 14. минуту .

Узвратила је Србија са серијом од 5:0 (тројка Калинића и Марковић из контре), али је опет Акјол погодио иза линије 6,75 – 30:30 у 16. минуту.

У последња три и по минута, „орлови“ су направили серију од 9:1 и на полувреме отишли са 39:31, резултатом који говори у прилог чињеници да су се на обе стране играле чврсте одбране, али и да нападачи нису били превише расположени.

„Црна“ серија Србије трајала је три и по минута на почетку у треће четвртине, а за то време Турска је убацила пет поена – 39:36.

Први кош за „орлове“ у трећој деоници постигао је Бјелица – 41:36, да би се потом разиграли Радуљица и Катић за 47:38 и највећу предност Србије.

Ипак, зонска одбрана Турске дала је резултата, док је у нападу био доминантан Саваш – 51:47 у 28. минуту.

Мицов и Катић уз диригентску палицу Јовића доносе Србији пристојан плус пред последњих десет минута – 57:50.

Међутим, опет је Србија била више од три минута без коша, овај пут на старту четврте четвртине, а Турска изједначила – 57:57.

Забрињавајућа је била серија промашаја кошаркаша Србије са линије бацања – Катић и Богдановић по два, а потом и Радуљица додатно после коша за 59:57.

Распуцао се тада Богдановић, закуцао, а онда погодио тројку из транзиције, да би Марковић био најбржи у контри и на семафору је стајало 66:61, три и по минута пре краја.

Последњи трзај Турака, одбио је Богдановић још једним далекометним хицем иза линије 6,75, да би све зачинио селектор Атаман техничком грешком. Бјелица је реализовао оба пенала – 74:64 – мало мање од два минута пре краја.

(Спортски журнал, Фото: Н. Неговановић)