Прочитај ми чланак

СП ФУДБАЛ: Скандал са химнама, погодак уз гол-технологију и победа Француза

0

481984_francuska-20-fotoi-reuters_ig

Фудбалери Француске тријумфално су почели мундијалско такмичење у групи Е, победивши Хондурас са 3:0 (1:0). Меч су обележили велики пропуст организатора јер није интонирана химна, и чињеница да је први пут на Светским првенствима дилема око поготка разрешена гол-технологијом, за 2:0 грешком голмана Ваљадареса.

Француска – Хондурас 3:0 (1:0)

Стадион: Беира-Рио, Порто Алегре Судија: Сандро Ричи (Бразил)
(Бензема 46, Ваљадарес 48аг, Бензема 72)

Француска: Љорис, Дебуши, Варан, Сако, Евра, Погба (од 57. Сисоко), Кабај (од 65. Мавуба), Матуиди, Гризман, Бензема и Валбуена (од 78. Жиру).

Хондурас: Ваљадарес, Изагире, Фигероа, Бернардез, Бекелес, Паласиос, Гаридо, Еспиноза, Чавез (од 46. Бернардез), Нахар (од 58. Кларос), Бенгтсон (од 56. Бенгтсон), Костли.

Меч и није имао пријатну увертиру – сан о игрању на Мундијалу подразумева и свечани тренутак интонирања химне на почетку, али их није било на стадиону у Порто Алегреу због техничких проблема са разгласом.

После непријатности кренула је жестока борба на средини терена, уз фаулове и дуеле на граници опомене и картона, а прве уздахе на трибинама изазвао је шут Матуидија, који је одбранио Ваљадарес преусмеривши лопту ка пречки.  То је покренуло талас напада „триколора“ настављен покушајем Антоана Гризмана, али и његов ударац главом завршио је погођеном пречком, да би напетост у оштрим дуелима кулминирала борбом Погбе и Паласиоса за лопту.

У 26. минуту је француски везиста био изгажен као фаулиран, а док је лежао, у афекту је прљавим стартом узвратио оборивши Паласиоса, па су обојица добила по жути картон. Та опомена теже је пала везисти Хондураса, јер је у 43. минуту морао да оде у свлачионицу, када је у новом дуелу одгурнуо Погбу у шеснаестерцу, за пенал који је успешно извео Карим Бензема.

Тиме је нападач Реала наставио велику репрезентативну серију – то му је био седми погодак у последњих седам мечева, да би већ на почетку другог полувремена уследио историјски моменат у ком је био актер. У 48. минуту је ударцем из прве погодио стативу, лопта је кренула у наручје Ваљадаресу, али му се она измигољила преко линије – о чему је премијерно на Мундијалу одлучила гол-технологија.

Бунио се и селектор Хондураса Суарез, протестовао је и ушао у расправу са колегом Дидијеом Дешаном, али нова правила била су неумољива, а због свега ће највише жалити голман Ваљадарес због лоше реакције.

Жалио је и Бензема због погођене стативе, погодак је приписан голману Хондураса, а он је нови постигао у 72. минуту оштрим ударцем са десног бока, закуцавши лопту под пречку.

То је било довољно да се положи први испит уз излазак на чело групе пред европски изазов, јер ће се у следећем колу Француска састати са Швајцарском, екипом која је у 93. минуту дошла до преокрета против Еквадора.